Wynajem samochodu - historia
Wynajem aut - od historii do współczesności

Korzenie dzisiejszych wypożyczalni aut możemy znaleźć w bardzo odległej przeszłości. O wypożyczalniach możemy mówić już w odniesieniu do starożytności, choć wówczas nie wypożyczano samochodów, ale rydwany uchodzące za najpopularniejsze w tamtym okresie środki transportu. Jeśli zatem interesuje nas pierwsza nowożytna wypożyczalnia samochodów, powinniśmy wiedzieć, że powstała ona w amerykańskim stanie Nebraska w roku 1915. Jej założyciel, Joe Saunders, chcąc, aby jego biznes był w pełni profesjonalny, zaprojektował nawet specjalne urządzenie wykorzystywane po to, aby możliwy był pomiar kilometrów pokonanych przez osoby decydujące się na skorzystanie z auta. Tu warto podkreślić, że w tamtych czasach samochód uchodził za symbol prestiżu oraz zamożności, wśród klientów Saundersa przeważali więc przedstawiciele świata biznesu.

Chemia samochodowa - zamów w sklepie MOTOGO

Koszt wypożyczenia samochodu nie był wcale mały, wynajem aut szybko zyskiwał jednak na popularności, a ponieważ liczba klientów systematycznie się zwiększała, wypożyczalnia oferowała swoje usługi także w innych stanach. Z roku na rok firm tego typu pojawiało się zresztą coraz więcej, a konkurencja panująca między nimi była przyjmowana z dużym uznaniem przez potencjalnych odbiorców usług tego rodzaju. Sytuacja skomplikowała się dopiero wraz z nadejściem drugiej wojny światowej, konflikt zahamował bowiem rozwój podmiotów tego typu. Zaradni Amerykanie szybko znaleźli jednak rozwiązanie, a strzałem w dziesiątkę okazało się lokowanie wypożyczalni w pobliżu lotnisk, co sprawiało, że mogły one obsługiwać żołnierzy powracających z frontu oraz jadących dopiero na wojnę.

Oczywiście, współcześnie mamy do czynienia z wieloma zmianami w wypożyczalniach samochodów, nie można bowiem nie dostrzec tego, że korzystają z nich miliony osób ze wszystkich zakątków świata. Dla wielu turystów wynajem samochodów jest zresztą niemożliwym do zakwestionowania udogodnieniem, pozwala bowiem na zwiedzanie różnych miast podczas wakacji w obcym kraju. Wynajem to także szansa na trafienie do tych miejsc, które nie są opisywane w przewodnikach, a więc na utrzymanie mobilności za niewielkie pieniądze. Wynajem aut, już choćby właśnie z tego powodu, jest popularny również w Krakowie – mieście o ogromnym znaczeniu kulturalnym.

Zobacz również
Wynajem samochodu - historia

Cała historia zaczęła się od leasingu, który jest już dobrze znaną i cenioną formą pozyskiwania środków transportu przez polskie firmy. Wynajem aut cały czas jest jeszcze opcją nową...