17 grudnia 2019 Lifestyle
Ergonomia biura: Twój przewodnik po tym, jak postępować w praktyce
Komfortowe miejsce pracy może pomóc Ci poczuć się najlepiej. Dzięki temu wizualnemu przewodnikowi po ergonomii biura możesz zmienić wygląd swojego miejsca pracy.
 
Jeśli siedzisz za biurkiem godzinami, nie jesteś skazany na karierę z bólem szyi i pleców lub bólem nadgarstków i palców. Odpowiednia ergonomia biura - w tym prawidłowa wysokość krzesła, odpowiedni rozstaw wyposażenia i dobra pozycja biurka - może pomóc Tobie i Twoim stawom zachować komfort pracy. Gotowy, aby nadać twojej przestrzeni roboczej metamorfozę? Dzięki temu wizualnemu przewodnikowi po ergonomii stanowiska pracy w pozycji siedzącej, zacznij sprawiać, by stanowisko pracy było wygodne.
 

Krzesło komputerowe

Wybierz krzesło, które podtrzymuje kręgosłup. Dopasuj wysokość swojego krzesła tak, aby stopy spoczywały płasko na podłodze lub podnóżku, a uda były równoległe do podłogi. Wyreguluj podłokietniki tak, aby ramiona spoczywały na nich delikatnie, a ramiona były zrelaksowane.
 

Obiekty kluczowe

Kluczowe przedmioty - takie jak telefon, zszywacz lub materiały drukowane - należy przechowywać blisko ciała, aby zminimalizować zasięg. Wstań, aby dotrzeć do wszystkiego, do czego nie da się wygodnie dotrzeć podczas siedzenia.
 

Klawiatura i myszka

Umieść mysz w zasięgu ręki i na tej samej powierzchni co klawiatura. Podczas pisania na maszynie lub korzystania z myszy, trzymaj nadgarstki proste, ramiona blisko ciała, a ręce na lub nieco poniżej poziomu łokci. Użyj skrótów klawiaturowych, aby zredukować częste korzystanie z myszy. Jeśli to możliwe, dostosuj czułość myszy, tak aby można ją obsługiwać przy użyciu lekkiego dotyku. Naprzemiennie użyj dłoni do obsługi myszy, przesuwając ją na drugą stronę klawiatury.
 

Telefon

Jeśli często rozmawiasz przez telefon i piszesz lub piszesz w tym samym czasie, umieść telefon na głośniku lub użyj zestawu słuchawkowego, zamiast przygniatać telefon między głową a szyją.
 

Podnóżek

Jeżeli wysokość krzesła jest zbyt wysoka, aby można było oprzeć stopy na podłodze - lub wysokość biurka wymaga podniesienia wysokości krzesła - użyj podnóżka. Jeśli podnóżek nie jest dostępny, spróbuj użyć małego taboretu lub stosu mocnych książek.
 

Biurko

Pod biurkiem, upewnij się, że jest miejsce na kolana, uda i stopy. Jeśli biurko jest zbyt niskie i nie można go wyregulować, należy umieścić stabilne deski lub bloki pod nogami biurka. Jeśli biurko jest zbyt wysokie i nie można go wyregulować, należy podnieść krzesło. W razie potrzeby należy użyć podnóżka, aby podpierać stopy. Jeśli Twoje biurko ma twardą krawędź, wyścieł krawędzie lub użyj podpórki pod nadgarstek. Nie przechowuj rzeczy pod biurkiem.
 

Monitor

Umieść monitor bezpośrednio przed sobą, mniej więcej na odległość ręki. Górna część ekranu powinna znajdować się na poziomie oczu lub nieco poniżej tego poziomu. Monitor powinien znajdować się bezpośrednio za klawiaturą. Jeśli nosisz bifokale, opuść monitor o dodatkowe 1 do 2 cali, aby zapewnić większy komfort oglądania. Umieść monitor tak, aby najjaśniejsze źródło światła znajdowało się z boku.

 

Zobacz również
Lifestyle

Niewiele pił tarczowych wytrzymuje prawdziwą próbę czasu, ale Festool TS 55 REBQ jest jednym z takich produktów. Nowoczesne wzornictwo i doskonała jakość wykonania precyzyjnych...